Csak erős szellemi tulajdon védelemmel lehet erős az ország, az oltalom használata jelentősen hozzájárul a cégek gazdasági növekedéséhez – mondta Pomázi Gyula (képünkön) a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) elnöke.
Pomázi a Szellemi alkotások tudatos védelme címmel megrendezett tanácskozáson kiemelte: az ötletből lesz az üzleti érték. Mindig a legmodernebb eszközök és márkák oltalmazása jelentette a legnagyobb feladatot az intézmény 125 éves történetében. A magyar kreativitásnak jelentős múltja van – húzta alá.
Egy oltalom használata 10 százalékos növekedési többletet jelent, az oltalmak együttes használata pedig akár 30 százalékkal is növelheti a cégek gazdasági növekedési esélyeit – fejtette ki, hozzátéve: ez utóbbiban kell gondolkodni.
A magyar oltalmak száma a kkv-kra vetítve alig haladja meg a három százalékot, szemben az uniós átlag 8,8 százalékával. Kína 60 ezer nemzetközi szabadalmi bejelentést tett, ebben az örök első lett, megelőzve az Egyesült Államokat. Magyarország 248 nemzetközi szabadalmi bejelentéssel rendelkezik, ami növekedés a 2019-es 215-höz képest. A nemzetközi piacra lépés fontos feltétele az oltalom biztosítása.
Megjegyezte: a befektetők számára vonzóbbak az oltalmakkal rendelkező vállalkozások, az oltalom monopoljogot teremt, véd a hamisítás ellen. A fejlesztésekkel foglalkozó cégek tízmillió forintonként egymillió forintot spórolhatnak a k+f minősítésekkel megszerezhető adókedvezményekkel a társasági adónál – mutatott rá. Felhívta a figyelmet arra, hogy az oltalmazást segítő támogatások széles köre elérhető a cégeknek.
Gulyás Tibor, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) innovációért felelős helyettes államtitkára elmondta: a szellemi értékek hasznosulását szolgáló intézményrendszert építenek ki. Az innovációs ökoszisztéma építésének kiemelt színterei lettek a tudományos és innovációs parkok, az egyetemi innovációs ökoszisztéma, a kompetencia központok, vagy a nemzeti laboratóriumok, mindenütt a hazai tudásvagyon hasznosulását helyezik előtérbe. Az egyes színtereken különféle felhívások, pályázatok állnak rendelkezésre – sorolta.
Ismertetése szerint átfogó intézményrendszer-építés zajlik a tárcán belül, annak érdekében, hogy az ötlet – ami mögött a tudás van – érvényesülhessen, megfelelően hasznosuljon. A magyar innovációs teljesítmény egyre jobb európai összevetésben – mondta.