Nemsokára valósággá válhat a következő állítás: „kifestettük a lakást, és azóta érezhetően alacsonyabb a fűtésszámlánk”. A Poli-Farbe Vegyipari Kft. által bemutatott fűtőfesték ugyanis azt teszi lehetővé, hogy egy speciális tulajdonságú festékkel kezelt néhány négyzetméteres falfelület kiegészítő fűtésként szolgáljon, vagy akár önállóan is képes temperálni a kiválasztott helyiséget, s így végül mérhető rezsicsökkentés érhető el.
A teljes mértékben hazai fejlesztésű termékújdonság a Poli-Farbe vegyészeinek és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Karának Távközlési és Médiainformatikai Tanszék mérnökeinek közös munkájával született meg. Az idén májusban kötött együttműködési megállapodást követően a két partnercég hét szakembere dolgozott a fűtőfesték fejlesztésén. A Poli-Farbe vegyészei a gyártó fejlesztőlaboratóriumában megálmodott festéket tökéletesítették, a BME mérnökei pedig az áramforrás és a vezérlés kialakításával foglalkoztak.
A fejlesztés részleteit Szabó Antal, a Poli-Farbe ügyvezetője ismertette. Az innoportal.hu kérdéseire válaszolva kiemelte, hogy a különleges összetételű fűtőfestékkel kezelt fal túloldalán nem keletkezik érezhető hőveszteség, mivel elsőként egy hőszigetelő réteget hordanak fel a lakóhelyiség kiválasztott falfelületére. Az összesen három rétegből álló bevonat szakszerű felhordásához egyelőre szükséges a technológiát jól ismerő szakember közreműködése, aki képes megtartani például az előírt rétegvastagságot, és az egyéb előírásokat. A fűtőfesték négyzetméterenkénti árát egyelőre nem kalkulálták ki pontosan.
Eléhangzott, hogy a távolabbi tervek között szerepel a műszaki-gépészeti tartalom egyszerűsítése, hogy a jövőben akkreditált szakemberek nélkül bárki saját kezűleg is elvégezhesse a festést, és képes legyen telepíteni a komplett fűtőrendszert is.
Magyar Gábor, a BME tanszékvezetője a megújuló energiaforrásokkal való kompatibilitás elérését hangsúlyozva hozzátette, hogy egyre több ház és lakás rendelkezik például napelemmel, így egy hatékony elektromos fűtés a megtakarítás mellett a környezetvédelemhez is hozzájárul. Kiemelte, hogy hamarosan nálunk is széles körben hódít majd teret az „okos-ház” koncepció, amelyben fontos szerepet kap a fűtés-hűtés-világítás intelligens vezérlése.
A fejlesztők egy demonstrációs falfelületre előzőleg felhordott fűtőfestékkel működés közben is bemutatták az újdonságot. A festett felülethez csatlakozó termosztát bekapcsolása, és az elvárt hőmérsékletre történő beállítása után hőkamerával követték a falfelület hőmérsékletét, amely rövid idő alatt közel 50 Celsius fokra emelkedett. Nagy Armand, a Poli-Farbe technológiai és fejlesztési vezetője elmondta, hogy az ideális temperáló hőmérséklet eléréséhez 40-50 Celsius fokot ajánlott beállítani, de a festett falfelület akár 60 fokig is felfűthető. A tapasztalatok szerint a megoldást kiegészítő fűtésként használva egy körülbelül hat négyzetméteres felülettel egy 60-70 négyzetméteres lakás temperálható.
A fűtőfesték a szabadalmaztatási és engedélyeztetési eljárások függvényében várhatóan 1 éven belül kerül kereskedelmi forgalomba.
Három réteg
A fűtőfesték valójában három, egymásra felhordott rétegből áll. A különleges technológiát igénylő festési eljárás során először az előkészített falfelületre egy szigetelőréteget visznek fel, amelyre a következő lépésben egy elektromosan vezető réteg kerül. A harmadik fázisban pedig a dekorációt, és az első két réteg mechanikus védelmét is biztosító színes festék kerül, amely gyakorlatilag bármilyen színárnyalatban előállítható.