A világ egyik legkorszerűbb laparoszkópos eszközével végeztek műtétet a Bács-Kiskun Megyei Kórházban. A csúcsberendezést egy több tízmillió forintos műszerfejlesztés során szerezték be, számtalan modern eszközzel együtt. Ennek köszönhetően a nyelőcső-, a hasnyálmirigy és a májműtéteket is világszínvonalon tudják elvégezni a kecskeméti szakemberek.
Egy új technológiával műtötték meg egy hatvan éves férfit a megyei kórházban. A betegnél előrehaladott vastagbélrákot diagnosztizáltak, ami a hasnyálmirigyre és a lépre is átterjedt. Emellett a végbélben is kialakult egy rosszindulatú daganat. Az ilyen súlyos elváltozások esetén korábban a sebészeknek fel kellett vágniuk a pácienst, most azonban a legkorszerűbb laparoszkópos torony segítségével távolították el a rákos szöveteket.
„A műtét délelőtt 11 órakor kezdődött és körülbelül négy–öt órát vesz igénybe. Ha minden jól megy a beteg holnap már lábra is állhat, mozoghat és öt napon belül már otthon is lehet” – mondja Sikorszki László, a Bács-Kiskun Megyei Kórház Sebészeti Osztályának vezetője.
A csúcsberendezést pár hónappal ezelőtt vásárolta meg a kórház. Ilyen típusú műtétet most először végeztek vele. A sebészeti osztályvezető azt mondja, a szerveket egy speciális kamerán keresztül, monitorra kivetítve látják, ezáltal könnyen észreveszik a legkisebb elváltozásokat is.
„Egy 4K-s HD toronnyal tudunk most jelenleg operálni, amivel nagyon nagy nagyításban láthatjuk a különböző struktúrákat, tehát a sebészeti precizitás még inkább előtérbe tudjuk helyezni és ezáltal a szövődmények számát tudjuk csökkenteni.”
A hasnyálmirigy beavatkozásokon kívül már nyelőcső- és májműtéteket is végeznek a megyei kórházban. Ezeket az eljárásokat szeptember óta alkalmazzák Kecskeméten. A műszerpark fejlesztése több tízmillió forintos beruházásnak köszönhetően valósult meg.
„Ezt a széles műtéti palettát, ezt csak úgy lehet megvalósítani, hogy ha megfelelő műszerezettség rendelkezésére áll. Gondolok itt intraoperatív ultrahang, a májműtétekhez egy kurza nevű készülékre, hogy tényleg olyan körülmények között tudjanak dolgozni, ami a 21. századnak megfelelő. Ezt biztosítottuk az elmúlt fél év alatt.” – mondta Svébis Mihály, a Bács-Kiskun Megyei Kórház főigazgatója.
A fejlesztéssel a feltételek adottá váltak ahhoz, hogy Kecskeméten egy onkológiai sebészeti centrum alakuljon ki. A modernizáció legnagyobb előnye, hogy a betegeket már nem kell Kecskemétről például Budapestre szállítani, ha nyelőcső-, hasnyálmirigy- vagy éppen májműtétre van szükségük, hiszen ezeket az eljárásokat itt helyben, a megyei kórházban szinte azonnal el tudják végezni a sebészek — számolt be a hiros.hu.