Noha világszerte a vákuum megszakítók millióit alkalmazzák középfeszültségű kapcsoló-berendezésekben, a nagyfeszültségű készülékek esetén eddig a 72,5 kilovolt (kV) alatti feszültség értékekre korlátozódott a használhatóságuk. Az e területen végzett intenzív kutató és fejlesztő munkát követően a Siemens az idei, Párizsban rendezett Cigré (Nagyfeszültségű Villamos Rendszerek Nemzetközi Tanácsa) konferencián, a világon először mutatott be 145 kV feszültségig működő, vákuum és úgynevezett „tiszta levegő” technológiát alkalmazó nagyfeszültségű megszakítókat és gázszigetelésű kapcsoló-berendezéseket.
Ennek a technológiának a használatával egy vákuum oltócső végzi a kapcsolási és ívoltási műveleteket. Itt nyolcvan százalék nitrogén és húsz százalék oxigén keverési arányú, iparilag feldolgozott és tisztított levegő – az úgynevezett tiszta levegő – biztosítja a fém tokozású, gázszigetelésű kapcsoló-berendezés (GIS) házán belül levő, aktív részek szigetelését. Az ütemterv szerint 2018 során fogják piacra dobni a vákuumos kapcsolási technológiát és tisztított levegővel történő szigetelést alkalmazó új, kültéri 3AV1 megszakítót és 8VN1 Blue GIS kapcsoló-berendezést. Ezek az egységek azoknak a megszakítóknak és kapcsoló-berendezéseknek a továbbfejlesztései, amelyek kén-hexafluoridot (SF6) használnak szigetelő, kapcsoló és ívoltó gázként, s amelyek továbbra is az aktuális termékskála részei.
A Siemens az idei, Párizsban rendezett Cigré (Nagyfeszültségű Villamos Rendszerek Nemzetközi Tanácsa) konferencián a világon először mutatott be 145 kV feszültségig működő, vákuum és úgynevezett „tiszta levegő” technológiát alkalmazó nagyfeszültségű megszakítókat és gázszigetelésű kapcsoló-berendezéseket. Ezzel a technológiával a Siemens kibővítette nagyfeszültségű termékeinek portfólióját, és nagyobb feszültség szinteken is kén-hexafluoridot (SF6) nem használó, alternatív megoldást kínál.
A kapcsolásra és ívoltásra szolgáló vákuumos kapcsolási technológia és a nagyfeszültségű szigetelő közegként funkcionáló tiszta levegő összekapcsolása révén a Siemens továbbfejlesztette a jelenlegi szigetelési és ívoltási technológiát annak érdekében, hogy teljesítse az éghajlat-semlegesség követelményeit. „Ezzel a technológiával kibővítjük nagyfeszültségű termékeink portfólióját, és nagyobb feszültség szinteken is kén-hexafluoridot (SF6) nem használó, alternatív megoldást kínálunk ügyfeleink számára. A vákuumos kapcsolási technológia segítségével sok alkalmazási területen csökkenthető vagy akár teljes mértékben kiküszöbölhető az olyan ipari, kapcsolásra és szigetelésre szolgáló gázoknak a használata, amelyek jelentős mértékben hozzájárulnak a globális felmelegedéshez” – jelentette ki Karlheinz Kronen, aki a Siemens Energy Management divízióján belül a nagyfeszültségű termékek üzletágának vezérigazgatója.
Amikor vákuumos kapcsolási technológiát használnak, az érintkezők nyitásakor a kapcsolási ív fémgőz plazmában ég a vákuumos oltási kamrában található érintkezők között. Az ív kioltása után a fémgőz újra lecsapódik az érintkezőkre. Nincsenek bomlástermékek és az ív nincs hatással a környező szigetelésre. Ez azt jelenti, hogy áram alatti vezetékek nagy feszültségen történő szigeteléséhez használhatók az olyan természetes szigetelő gázok, mint például a száraz levegő, a nitrogén vagy a szén-dioxid, amelyeknek az ívoltási tulajdonsága – ha egyáltalán van – igen gyenge. A vákuumos kapcsolási technológia segítségével csökkenthető vagy akár teljesen kiküszöbölhető az olyan ipari szigetelő gázoknak az alkalmazása, amelyek feladata az, hogy hatékony módon szigeteljék a feszültség alatti részeket és kioltsák az íveket. Az ívoltásra szolgáló, 145 kV feszültség határig használható vákuum megszakító egységek összekapcsolása a nagyfeszültségű szigetelő közegként alkalmazott száraz (tiszta) levegővel a kén-hexafluoridos (SF6) termékek újabb alternatíváját kínálja, kiegészítve a meglévő szigetelési és ívoltási technológiát további megoldásokkal.
A Siemens már több mint 40 éve használja a vákuumos kapcsolási technológiát középfeszültségű kapcsoló-berendezéseiben, valamint 72,5 kV feszültség határig nagyfeszültségű megszakítóiban is. Az új megszakítókkal és kapcsoló-berendezésekkel a Siemens a vákuumos kapcsolási technológia használatát kiterjeszti 145 kV névleges feszültségig, 40 kiloamper (kA) névleges rövidzár megszakítási áramig, 3150 A névleges áramig és a -55°C és +55°C közötti üzemi hőmérséklet tartományig. Ennek a széles szolgáltatási skálának köszönhetően az új megszakítók és a beépített kapcsoló-berendezések használhatók számos beltéri és kültéri alkalmazás esetén is. A természetes gázok kisebb szigetelési képessége következtében némileg nagyobb méretűek a berendezések, mint az SF6-ot használó, gáz-szigetelésű kapcsoló-berendezések esetén. Azonban az energiaátvitel hatékonysága gyakorlatilag ugyanolyan nagy lesz továbbra is. A vákuum kapcsolási technológia több előnyt is kínál az üzemeltető számára, ideértve például a könnyebb kezelhetőséget a szállítás, üzembe helyezés, működtetés, karbantartás és újbóli hasznosítás során. Nincs jelentéstételi kötelezettség sem a felhasznált gázok volumenével kapcsolatban.
A nagyfeszültségű megszakítók és a gáz-szigetelésű kapcsoló-berendezések a Siemens Energy Management divíziója által kínált termék portfólió részét képezik. Termék- és megoldás szállítói, rendszer integrátori és szolgáltatói minőségében a divízió költséghatékony, megbízható és intelligens megoldásokat kínál az energiaszolgáltató vállalatok és az iparág számára az elektromos energia átvitelére és elosztására. A portfólió felöleli a kisfeszültségű és elosztó hálózatokban, az intelligens energiaátviteli hálózati és energiaautomatizálási megoldásokban, valamint a nagyfeszültségű átviteli rendszerekben alkalmazott termékeket és rendszereket. A Siemens Energy Management divíziója, amely több mint 100 országban van jelen, a 2015. szeptember 30-án véget ért utolsó költségvetési évben körülbelül 11,9 milliárd euró árbevételt és 570 millió euró nyereséget ért el, és mintegy 53 ezer alkalmazottat foglalkoztatott szerte a világon.