A Magyar-Francia Kereskedelmi és Iparkamara (MFKI) idén hetedik alkalommal rendezte meg a Környezet Charta Konferenciát „Környezetvédelem a logisztikában” címmel. A konferencia főtámogatója, a Schneider Electric szigetszentmiklósi Regionális Elosztóközpontjában (CEE-Log) adott otthont a rendezvénynek.
A francia székhelyű vállalat mintegy 25 ezer négyzetméter területű létesítménye a legfontosabb raktárak egyikének számít, amelyek az európai logisztikai hálózatban központi szerepet játszanak. Ioannis Oikonomopoulos, a Schneider Electric logisztikai központjának igazgatója előadásában a testre szabott ellátási lánc magasabb szintre emelésének fontosságát hangsúlyozta, amelynek célja a folyamatok egyszerűsítése, valamint a termelékenység és a fogyasztói elégedettség növelése.
A CEE-Log igazgatójának beszámolójából kiderült, hogy idén a Schneider Electric első alkalommal került fel a Gartner piackutató és tanácsadó huszonöt legjobb ellátási láncot rangsoroló listájára. Az energiamenedzsment és az automatizálás nemzetközi szakértője a 18. helyen szerepel a rangsorban. A Gartner 2016-os jelentésében a legjobb vállalatokat két fő szempont, az üzleti teljesítmény és a szakma véleménye alapján rangsorolta. A legjobb huszonöt vállalatot a Fortune Global 500 és a Global 2000 évente kiadott listáján szereplő szervezetek közül választották ki.
Nikoletti Antal nemzetközi gazdasági kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár a befektetések és a magyar-francia gazdasági kapcsolatokról tartott előadásában kifejtette, hogy Franciaország export és import szempontjából is a 6. legfontosabb partnere Magyarországnak, részaránya a teljes magyar külkereskedelemben 4,8 százalék. A mintegy négyszáz hazánkban működő francia érdekeltségű vállalat jelenleg 52 ezer főt foglalkoztat. Azonban a magyarországi francia beruházások továbbra is néhány ágazatra – energia- és élelmiszeripar, nagykereskedelem, gyógyszeripar, vízgazdálkodás és környezetvédelem – koncentrálódnak. A nemzetközi gazdasági kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár kitért arra is, hogy Magyarország földrajzi elhelyezkedése kifejezetten előnyös logisztikai központok létrehozásához. A gyakorlat is azt mutatja, hogy nagy piaci kereslet mutatkozik komplex, környezetbarát logisztikai és intermodális szolgáltatások iránt.
A magyar kormány 2013 decemberében kötött stratégiai megállapodást a Schneider Electrickel. Ebben a társaság vállalta, hogy megerősíti aktív szerepvállalását a magyar gazdaság fenntartható és versenyképes növekedése érdekében, és hazai gyártó- és szolgáltatótevékenységének bővítésére törekszik. A megállapodás keretében a felek célul tűzték ki további munkahelyek teremtését, az újonnan felvételre kerülő alkalmazottak képzésének támogatását, valamint az innováció és kutatás-fejlesztés szerepének erősítését.