Már külföldi egyetemekről csábítgatja haza a magyar diákokat a kormány

felsőoktatás

Nagy-Britanniában tanuló magyar egyetemistáknak tartottak szakmai tanácsadást és fórumot a magyarországi karrierépítési lehetőségekről a Cambridge-i Egyetemen – adta hírül a távirati iroda.

A Future: Hungary Konferencia nevű rendezvényt a Cambridge-i Magyar Diákszövetség szervezte az Emberi Erőforrások Minisztériumához (Emmi) tartozó Új Nemzedék Központ (ÚNK) támogatásával és együttműködésével.

Az ÚNK első külföldi ifjúsági irodáját és tehetségközpontját februárban nyitotta meg Londonban Novák Katalin, a tárca család- és ifjúságügyért felelős államtitkára.

Novák, aki a vasárnapi cambridge-i rendezvényen is jelen volt, a konferencia tapasztalatait összegezve az MTI-nek elmondta: a részt vevő vállalatok képviselői bemutatták, milyen sok Magyarországon a karrierlehetőség, így a Nagy-Britanniában tanuló egyetemistáknak érdemes mérlegelniük a magyarországi elhelyezkedés lehetőségét is, amikor szakmai jövőjükről döntenek. Nagy nemzetközi cégek is jelen vannak az országban, és sokan várják a tehetséges, nyelvet beszélő, világot látott magyar fiatalokat.

A cambridge-i fórum záróbeszédében az államtitkár elmondta, hogy a kormány figyel és számít a külföldön tanuló és dolgozó magyar fiatalokra. Ismertette a tehetséggondozási és az otthonteremtési programokat, a családtámogatási rendszert és az ösztöndíjakat. Novák azokból a lehetőségekből adott ízelítőt, amelyeket a Nagy-Britanniában tanuló magyar egyetemisták kevéssé ismernek, és közelebb hozhatják hozzájuk a magyarországi munkavállalást. Az államtitkár azt a mentorprogramot is ismertette, amelynek célja a nagy-britanniai magyar diákok és magyarországi kutatási központok szakmai kapcsolatainak még intenzívebbé tétele.

Novák szerint az EMMI mostani kezdeményezésében az újszerű elem az, hogy a tehetséggondozáson keresztül szólítja meg a külföldön tanuló magyar diákokat. Az államtitkár szerint a tehetséget támogatja a kormány, aki kész tanulni, fejlődni, ehhez kap segítséget. Novák elmondása szerint kifejezetten nagy az érdeklődés, nagyon sokan mérlegelik annak lehetőségét, hogy tanulmányaik után Magyarországon helyezkedjenek el, a diplomájukat Magyarországon hasznosítsák.

Az is látható ugyanakkor, hogy a Nagy-Britanniában tanuló egyetemisták viszonylag keveset tudnak a magyarországi lehetőségekről, az igénybe vehető támogatásokról és általában a magyarországi valós helyzetről. A tárca ezért egy olyan kapcsolatrendszer kialakulását is segíti, amelyben a fiatalok saját tapasztalataikat is megoszthatják egymással, és ha információkra van szükségük, akkor kapjanak Magyarországról is segítséget ezek beszerzéséhez.

Arra a kérdésre, hogy az ÚNK londoni irodájának megnyitása óta eltelt negyedévben számszerűsítve mekkora érdeklődés tapasztalható, Novák elmondta: eddig csaknem hatszáz nagy-britanniai magyar fiatal vette fel a kapcsolatot a tehetségközponttal. Ráadásul a folyamat kétirányú, hiszen több, Nagy-Britanniában bemutatkozni kívánó fiatal magyar tehetség is eljutott Londonba a program keretében.

A magyarországi karrierlehetőségek iránti érdeklődést jól jellemzi az államtitkár szerint, hogy a cambridge-i konferencia teltházas volt, számos jelentkezőt hely hiányában nem tudtak már fogadni. Novák bízik abban, hogy a program nagyon sok olyan Nagy-Britanniában tanuló fiatalnak segít majd, akik keresik a visszautat Magyarországra, és olyanoknak is, akik Magyarországról keresik a nagy-britanniai bemutatkozás lehetőségét.

Leave a Comment