Idén kétezer új munkahely lesz Debrecenben

Letették az innovációs és inkubációs központ alapkövét

Az idén kétezer új munkahely létrehozását tűzte ki célul Debrecen, ebből az első negyedévben csaknem nyolcszázat már bejelentett a FAG Magyarország Ipari Kft, a National Instruments (NI) Hungary Kft. és a Richter Gyógyszergyár – közölte a város polgármestere pénteken.

Papp László, a német Schaeffler-csoporthoz tartozó FAG csapágygyárban tartott sajtótájékoztatón elmondta: az FAG ősszel induló, 25 milliárd forintos beruházása 510 munkahelyet teremt, ezzel a már most is 1350 dolgozót alkalmazó vállalkozás lesz Debrecen legnagyobb foglalkoztatója.

A polgármester szerint Debrecennek 2020-ig úgy kell megerősítenie gazdasági pozícióját, hogy regionális vezető szerepe megkérdőjelezhetetlen legyen.

Debrecen gazdaságfejlesztés melletti elkötelezettségét mutatja a Lufthansa új Debrecen-München járata elindításának is, amelynek nem titkolt célja, hogy erős lökést adjon a német tőke városba vonzásának – magyarázta Papp.

Debrecen polgármestere elismeréssel szólt az FAG-ban működő Schaeffler-akadémiáról, amely egyedülálló duális szakképzési modellként, a helyi szakképzőkkel összefogva biztosítja a térségben a szakképzett munkaerő-utánpótlást.

Kósa Lajos, a Fidesz országgyűlési frakciójának vezetője azzal összefüggésben, hogy a magyar kormány 4,5 milliárd forinttal támogatja a csapágygyári beruházást, megjegyezte: Magyarország tudatosan kereste és találta meg a kapcsolatot a német gazdasággal, és felkészült arra, hogy komoly beruházásokat telepítsenek Németországból Magyarországra. A politikus szerint Magyarország, és benne Debrecen komoly ipari fellendülés előtt áll. Az Európai Unió gazdasági motorja Kelet-Közép-Európa lehet a következő öt évben – vélekedett Kósa. Szerinte Németországban évente 300-500 ezer új munkavállalóra lenne szükség, de hazai munkaerőből ennek csak a felét tudják biztosítani.

Mivel bebizonyosodott, hogy a bevándorlás illúzió e probléma megoldására, a német gazdaság – amely a fejlődést nem adja fel -, felkészült arra, ha otthon nem talál munkaerőt, gyártókapacitást helyezzen ki. Kósa szerint a visegrádi országok felkészültek ezek fogadására.

Szabó Péter, az FAG csapágygyár ügyvezető igazgatója szerint a siker fokmérője, ha a tulajdonosok elkötelezik magukat a fejlesztés mellett. Az új, 22 ezer négyzetméteres gyártócsarnokuk építése szeptemberben kezdődik, és egy év múlva indulhat meg benne a termelés. Az új csarnokba olyan új köszörűs technológiát telepítenek, amely még nem működik a Schaeffler-csoport gyáraiban. Az MTI-nek Szabó elmondta: tavalyi árbevételük százmillió euró volt, az utóbbi négy évben 10-15 százalékos volt az évi növekedés. Míg 2010-ben 12 millió csapágyat gyártottak, az idei tervük 26 millió, 2020-ban pedig már 36 millió csapágyat állítanak elő Debrecenben.

Leave a Comment