A nagyvállalatok és az intézmények életét befolyásoló technológiai trendek közül a legfontosabb a dolgok internete, amely új perspektívát nyit a döntéshozók számára, az eszközök közötti kommunikációval téve kontrollálhatóbbá és hatékonyabbá saját tevékenységüket – mutatott rá Rékasi Tibor, a T-Systems Magyarország vezérigazgatója egy budapesti sajtóbeszélgetésen.
A vezérigazgató elmondta: 2015-ben rendkívül jó évet zárt a T-Systems Magyarország, amely nagyban köszönhető annak, hogy az év végén több, uniós forrásból finanszírozott megrendelést tudtak teljesíteni. 2016 viszont az új támogatási ciklus projektjeinek előkészítésével zajlik, ezért a cég összességében kevesebb EU-s forrásból származó bevétellel számol – tette hozzá Rékasi Tibor.
Fontos látni, hogy melyek azok a technológiai trendek, amelyek a következő 2-3-5 évben meghatározhatják egy üzleti vagy önkormányzati szervezet versenyképességét – fejtette ki a vezérigazgató. Az egyik ilyen trend a dolgok internete (Internet of Things – IoT), amely ma már a legtöbb infokommunikációs projektet átszövi, legyen szó akár az iparról, akár az agráriumról, akár digitális városi megoldásokról. Utóbbi kapcsán példaként hozta a MOL Bubit, amely a budapesti közösségi közlekedés szerves részévé vált – fogalmazott Rékasi.
Az egymással kommunikáló eszközökre épülő megoldások egyre nagyobb számban jelennek meg az ipari nagyvállalatok gyárcsarnokaiban vagy más, könnyen automatizálható munkafolyamatok digitalizálása során. A dolgok internetének világában valódi áttörést jelenthet majd a NarrowBand IoT technológia is, amely hosszú eszközélettartam mellett, biztonságos és stabil kommunikációs kapcsolatot tesz lehetővé az IoT-eszközök számára a mobil szolgáltatók hálózatán keresztül, 3GPP standardokra épülve.
A digitális város mint koncepció esetében fontos, hogy fenntartható modellek kerüljenek kialakításra és az üzemeltetés hosszú távon is kifizetődő legyen a megoldásokat használó városok számára. A vezérigazgató hozzátette: a digitális város koncepciójába nemcsak a közösségi közlekedés tartozik, hanem többek között az e-önkormányzati rendszerek és az energiamenedzsment is.
A hálózatok és a szolgáltatások azonban önmagukban mit sem érnek, ha nem társulnak hozzájuk használatukhoz, üzemeltetésükhöz és fejlesztésükhöz megfelelő szakemberek – fogalmazott a T-Systems Magyarország vezérigazgatója. A minőségi utánpótlás ezért kulcskérdés az informatikában is: az Európai Unióban 825 ezer be nem töltött állást prognosztizáltak 2020-ra, ami nagyban visszavetheti az iparág versenyképességét. Ezért is tartja fontosnak a Magyar Telekom Csoport a pályaválasztás előtt álló diákok szemléletformálását a Legyél Te is Informatikus! programon keresztül, és annak érdekében, hogy jövőben vonzóbb pályaként tekinthessenek az informatikára.