Jócskán visszaesett a kockázatitőke-befektetések értéke tavaly

statisztika chart romlás

Magyarországon 132 befektetésen keresztül 109 vállalat kapott összesen 31,8 milliárd forint összértékű kockázati- és magántőke-befektetést tavaly a Magyar Kockázati- és Magántőke Egyesület (HVCA) 2015-ös jelentése szerint.

A tavalyi összeg 58 százalékos visszaesést mutat a 2014-es 54,9 milliárdos befektetéshez képest, de ez nem feltétlenül jelent valódi csökkenést, 2015-ben ugyanis több olyan magas értékű magántőke-tranzakció realizálódott, amelyek befektetési értékét a felek nem hozták nyilvánosságra – közölte a HVCA.

A legaktívabb befektetők a Jeremie alapok voltak, amelyek a tőkebefektetések 75 százalékát adták, tavaly összesen 23,9 milliárd forintot invesztáltak 67 társaságba.

A befektetések 72 százaléka három szektorba, az üzleti és ipari szolgáltatásokkal, az energetikai és környezetvédelmi tevékenységekkel, illetve a fogyasztói szolgáltatásokkal foglalkozó cégekbe áramlott. Az összes tőkebefektetés 39 százaléka irányult az üzleti és ipari szolgáltatások szektorába, 21 százalékot az energetikával, valamint környezeti projektekkel-, míg 12 százalékot a fogyasztói szolgáltatásokkal foglalkozó vállalkozásokba fektettek be.

Az adatok szerint a kockázatitőke-ügyletek átlagos mérete a 2014-es évi 170 millió forinthoz képest 274 millió forint volt tavaly, míg a magántőke-befektetések nagysága egyes esetekben akár a kétmilliárd forint is meghaladta.

Míg 2014-ben a legnagyobb öt tranzakció az összes befektetett tőke csaknem hetven százalékát tette ki, addig 2015-ben csak a húsz százalékát; a 2014-es tranzakciók az akkori kimagasló magántőke befektetéseknek köszönhetők.

Tavaly az utolsó negyedév volt a legerősebb, a tőkebefektetések 30 százaléka az október-november-decemberi időszakban valósult meg. 2014-ben is az utolsó negyedév volt a legaktívabb időszak, ám akkor a befektetések 77 százaléka realizálódott az év végi hajrában.

Összesen 27 alap fektetett be magyar vállalatokba tavaly. Közülük 12 helyezett ki egymilliárd forintnál többet, ezek együttesen az összes befektetés értékének csaknem nyolcvan százalékát adták.

Az öt legaktívabb alaphoz köthető a befektetések csaknem 45 százaléka. Nyolc alap invesztált 4 vagy annál több cégbe.

A befektetett tőke 12 százalékát, 3,7 milliárd forintot hat magántőkealap biztosította tíz vállalat számára.

További 13 százaléknyi összeget, 4,3 milliárd forintot az állami hátterű alapok fektettek be összesen 32, jellemzően start-up vállalkozásba.

Zsembery Levente, a HVCA elnöke az idei első fél évben a tavalyihoz hasonló aktivitásra számít, de utána a legaktívabb Jeremie alapok egy ideg várhatóan nem lesznek a befektetők között. Az elnök szerint bíznak benne, hogy a Jeremie program folytatódik, és a szektor aktivitása nem esik vissza a 2010-et megelőző szintre.

Az alapkezelők egy része várhatóan megpróbálja új alapok indítását, akár tisztán magánforrások gyűjtésével, így 2016 második felétől a tőkebevonás kerül a hazai alapkezelők működésének középpontjába.

Leave a Comment