A daganatterápiás kutatások egyik legismertebb szakembere, az újfajta, személyre szabott daganatellenes immunterápia úttörője, Carl H. June amerikai professzor kapta idén a Debrecen Díj a Molekuláris Orvostudományért elnevezésű kitüntetést – jelentette be a Debreceni Egyetem (DE) általános orvostudományi karának dékánja a múlt héten.
Mátyus László emlékezetett rá, hogy a 2003-ban életre hívott Debrecen Díj a Molekuláris Orvostudományért a molekuláris medicina területén nemzetközi szinten is kiemelkedő eredményeket elért tudósok munkáját ismeri el.
Carl H. June orvos-kutató a Pennsylvania Egyetem Abramson Rákkutató Központjában a transzlációs kutatások vezetője. Vizsgálatainak középpontjában a beteg saját, de genetikailag módosított, daganatspecifikus immunsejtjeivel ható terápia (adoptív sejtterápia) áll. June kutatómunkája elismeréseként számos rangos szakmai díjat kapott, és tagjává választotta az Egyesült Államok tudományos akadémiája is.
A professzor módszeréről elmondta: a betegből vérvétel segítségével nyert immunsejteket (úgynevezett T-sejteket) egy mesterségesen konstruált felismerő receptorral (kiméra antigén receptor, angolul CAR) látják el, és visszajuttatják a betegbe. Az egyébként vírusokkal fertőzött sejtek elpusztítására szolgáló T-sejtek a CAR receptorok segítségével felismerik a daganatos sejteket, és megsemmisítik azokat.
June vezetésével a CAR T-sejtek klinikai próbája rendkívüli sikereket ért el: végstádiumú leukémiában szenvedő daganatos gyermekeknél és felnőtteknél a betegség visszahúzódott, és lehetővé vált a teljes gyógyulás is. A daganatellenes immunterápiát a neves Science magazin 2013-ban Az év áttörése (Breakthrough of the Year) címmel illette. June professzor kutatásai során – szintén genetikai módosításokkal – létre tudott hozni a HIV-fertőzésre rezisztens T-sejteket is, ami az AIDS gyógyítására is reményt ad.
Carl H. June professzor szerint az általa alkalmazott eljárást a klinikai próbákat követően az Amerikai Egyesült Államokban 2017-től, Európában 2018-tól vezethetik be a gyógyításban.
Fésüs László akadémikus a sajtótájékoztatón felidézte: a DE általános orvostudományi karának professzorai által odaítélt díj kitüntetettjei között az élettudomány olyan meghatározó alakjai szerepelnek, mint Craig Venter, akinek nevéhez a humán örökítőanyag (humángenom) megismerése fűződik, Ralph Steinman, aki a dendritikus sejtek felfedezéséért – a Debrecen-díjat követően – Nobel-díjat is kapott, vagy a tavalyi kitüntetett, Sir Stephen O’Rahilly, aki az elhízásért felelős genetikai mechanizmusokat tárta fel.
Carl H. June professzor a tízezer euróval járó Debrecen-díjat csütörtök délután az egyetem központi épületének aulájában rendezett tudományos ülésen vette át, ahol előadást tartott daganatterápiás kutatásairól.