Az MTA Klubjában ma meghirdették a 24. Magyar Innovációs Nagydíjat.
A pályázaton azok a Magyarországon bejegyzett vállalkozások vehetnek részt, amelyek a 2015. évben kiemelkedő műszaki, gazdasági innovációs teljesítménnyel (új termékek, új eljárások, új szolgáltatások értékesítése) jelentős üzleti hasznot értek el – tájékoztatott a jelentkezés feltételeiről Pakucs János, a Magyar Innovációs Szövetség tiszteletbeli elnöke.
Friedler Ferenc, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) elnökhelyettese kifejtette: a hivatal számára fontos a versenyképesség és a hatékonyság, az innovációnak ez utóbbiból kell erednie, mindehhez viszont finanszírozás szükséges. A versenyképességhez pedig a kormányzati támogatás. Az innovációs folyamatokhoz a megfelelő szakembereknek rendelkezésre kell állniuk. A kormányzat a versenyképességet és hatékonyságot pályázati kiírásokkal növelheti.
Farkas József, az Innovációs Nagydíjat legutóbb elnyerő Sanatmetal Kft. ügyvezetője elmondta: a díjakon kívül büszkék arra, hogy az ortopédia szegmensben az európai Top 40-be tartozik a cég. A Sanatmetal idei bevételeinek hetven százaléka exportból, harminc százaléka hazai kórházaktól származik. Az egri vállalat globális piacvezető cégekkel áll stratégiai kapcsolatban. Farkas elmondta, hogy fejlesztés alatt áll egy mágneses célzórendszer, amelyben egy mini számítógép található, és amely kívülről jelzést ad az orvosoknak, hol kell keresztülfúrni a csontot. A társaság célja egy Magyarországon mindenki számára elérhető és megfizethető rendszer kialakítása.
Az MTA klubjában Volk Balázs, a tavalyi pályázaton Ipari Innovációs Díjat nyert EGIS Gyógyszergyár Zrt. igazgatója bemutatta a Bisoprolol-Amlodipin fix kombinációs tabletta innovatív elemeit és piaci mutatóit. Az EGIS igazgatója több aktuális k+f beruházásról is beszámolt, így készítmény-analitikai fejlesztési laborokról, a gyógyszer-technológiai fejlesztő és kísérleti üzemről, a hatóanyagtechnológiai kísérleti üzemről, valamint a nagy potenciálú hatóanyag- és készítményfejlesztési laborépületről.
A Földművelésügyi Minisztérium Agrár Innovációs Díjával tavaly elismert QuanrisLabs Kft. ügyvezető igazgatója, Árendás Csaba elmondta, hogy Smartvineyard, vagyis Szőlőőr innováció lényege, hogy intelligens adatfeldolgozás révén, pontos adatokkal tudják ellátni a gazdákat, és megoldani egyes növényvédelmi kérdéseket. A megoldást Magyarországon nagyobb szőlészetei mellett már külföldön is több helyen alkalmazzák.
A 2014-es pályázaton Startup Innovációs Díjat elnyert Synetiq Kft. alapítója, Ottlik Dávid elmondta: a cég egy neuro-marketing módszert fejleszt, amellyel betekintést nyerhetünk a vásárlók érzéseibe: a ma elérhető eszközök – például szívritmusmérők, EEG headsetek – által összegyűjtött biometrikus adatokat feldolgozzák, majd közvetítik a megrendelők felé. Jelenleg Európa szerte több céggel állnak kapcsolatban.