A Google bejelentette legújabb fejlesztését, ami gyökeresen megváltoztathatja levelezési szokásainkat. A Smart Reply nevű alkalmazás a folyamatosan bővülő adatbázisa alapján válaszol a beérkező emailjeinkre.
A Google levelező-alkalmazására írt szoftver elemzi a beérkező elektronikus levél tartalmát, és akár emberi beavatkozás nélkül is képes válaszolni rá – már amennyiben a felhasználó igényt tart rá. A program leellenőrzi az email szövegét, és ez alapján eldönti, hogy a választ igényel-e, vagy sem. Amennyiben igen, három lehetőséget kínál fel. Például, ha kapunk egy levelet, amelyben arról érdeklődnek, hogy van e már valamilyen tervünk a vakációt illetően, a válasz „Még nincsenek terveink”, „Már átküldtem a részleteket”, vagy az „Épp mostanában kezdtünk el tervezgetni” lehet.
A Smart Reply névre keresztelt appot rövid, néhány szavas válaszok megszerkesztésére és elküldésére tervezték. A Google szakemberei szerint a rendszer lehetővé teszi, hogy a felhasználó két érintéssel válaszolhasson: az elsővel megnyitja a levelet, a másodikkal kiválasztja és elküldi a kívánt választ. Már, ha akar válaszolni egyáltalán. A folyamatosan bővülő lehetőségeket ugyanis az is befolyásolja, hogy mely emailekre válaszolunk, és melyekre nem.
Az alapötlet a Google fejlesztőmérnökétől, Bálint Miklóstól származik, aki elmondta, hogy a rendszer korábban rendszeresen a „Szeretlek” szót találta a legalkalmasabb válasznak a munkahelyi emailekre. Ennek oka, hogy a Smart Reply a korábban beérkezett levelek alapján bővíti a lehetséges ajánlatokat. Mivel a „Kösz”, a „Jól hangzik” és a „Szeretlek” elég gyakran megjelenő fordulatnak számítanak, akaratlanul is megjelentek válaszopcióként. Ám ezt a kedves kis hibát azóta már orvosolták.
Az új szoftvernek nemcsak az emberi kommunikáció bonyolult összefüggéseit kell értelmeznie, de fel kell dolgoznia a hosszú, sokszor többszáz szavas leveleket is. A Smart Reply épp ezért csak a legfontosabb szavakra, mondatokra fókuszál. A folyamat lényege, hogy a program minden egyes szót számsorokká (vektorokká) alakít, és gépi tanulás segítségével feldolgozza. A fejlesztők számára azonban nagy kihívást jelentett, hogy gyakorlatilag „vakon” kellett dolgozniuk. Adatvédelmi szempontok miatt senki nem férhetett hozzá a „tanulási folyamat” során felhasznált elektronius levelek tartalmához, így minden egyes adatot, algoritmust egy számítógép kalkulált ki és dolgozott fel. Ahogy Greg Corrado, a Google vezető kutatója fogalmazott, egy kicsit olyan volt, mintha bekötött szemmell kellene kirakni egy puzzle-t.
A Smart Reply a közeljövőben jelenik meg az Androidon és iOS-en használt alkalmazás frissítéseként.