Az Európai Unió által biztosított forrásokból, valamint a hazai állami pénzalapokból összesen mintegy ezermilliárd forint áll rendelkezésre a kutatási, fejlesztési és innovációs célok megvalósítására 2020-ig – emelte ki Pálinkás József, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) elnöke azon a háttérbeszélgetésen, amelyen többek között az intézmény eddigi működését is áttekintette.
Mint ismert, az NKFIH három jogelőd szervezet fúziójával jött létre, tevékenységét 2015. január elsejével kezdte meg. Az eltelt kilenc hónap alatt sikerült megvalósítani a kitűzött célok nagy részét: az új intézmény a korábbiaknál hatékonyabban és átláthatóbban működik, áttekinthetőbbek, és az igényekhez jobban igazodnak a K+F+I pályázatok kiírásai.
Megújulás: pályázati kultúra- és szemléletváltás
Az NKFIH egy megújult szervezet, amely a kutatás-fejlesztési és innovációs politikát követve tevékenykedik – fogalmazott Pálinkás. Elsősorban tehát nem egy új hivatalról, sokkal inkább egy gazdaságfejlesztési, kulturális és tudományos szempontból is fontos terület rendszerszintű megújításáról van szó.
„Újragondoltuk, hogy mit is jelent ma a K+F és az innováció, és az új korszellemnek, az új kihívásoknak és elvárásoknak megfelelően alakítottuk át a szervezetet. Az egyik legfontosabb szempont az volt, hogy a K+F+I pályázatok hatékonyabb kiírásával növeljük a hazai gazdaság versenyképességét.”
Az átszervezés kiemelt célja, és egyben feladata volt a koordináció hatásfokának javítása. Úgy tűnik, hogy sikerült megvalósítani céljainkat, ma már áttekinthetőbb a pályázati rendszer, a hagyományos K+F és innovációs területek képviselői mellett a startup vállalkozások is találnak közvetlen kapcsolódási és támogatási lehetőségeket . Fel kellett építeni azt a teljes kutatási, fejlesztési és innovációs területet átfogó pályázati portfoliót, amelyben mindenki megtalálhatja a számára megfelelő pályázatot, akár néhány millió, akár többmilliárd forintos támogatásról van szó” – mondta az NKFIH elnöke.
A kutatás-fejlesztés növekedési pályára állt, és ma már biztos, hogy ez az új rendszer a következő években is fenntartható lesz. A hazai K+F+I tevékenység fejlődéséhez azonban nemcsak pénz, hanem megfelelő gazdasági környezet is szükséges.
Fontos számok, pályázati részletek
A palyazat.gov.hu kormányzati portálon, valamint az NKFIH honlapján is elérhető pályázati programokban kutatási, fejlesztési és innovációs célokra 2020-ig mintegy ezermilliárd forintnyi hazai elbírálású forrás áll rendelkezésre az uniós és a hazai, állami pénzalapokból. Az NKFIH elnöke tételesen is felsorolta az új kategóriákat.
Az új versenypályázati rendszer első két csoportjába az uniós, a harmadikba pedig az NKFI Alapból finanszírozható pályázati kiírások kerültek az alábbiak szerint:
- Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP): az uniós fejlesztési forrásra az egész országból (kivéve a Közép-Magyarország régiót) pályázhatnak – az idén megnyílt forrás összege 257,5 milliárd forint
- Versenyképes Közép-Magyarország Operatív Program (VEKOP): szintén uniós fejlesztési forrás, amely azonban kizárólag a Közép-Magyarország régióból pályázható – a 2015-ben felhasználható forrás 13 milliárd forint
- Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Alap (NKFI Alap): a kutatás-fejlesztés és az innováció állami támogatását biztosító (és kizárólag ezt a célt szolgáló), az államháztartásról szóló törvény szerint elkülönített, a vállalkozások által befizetett innovációs járulékból és költségvetési forrásból gazdálkodó pénzalap, amelynek keretében ez évben 27,13 milliárd forint pályázható
A hazai kutatást, fejlesztést és innovációt ösztönző pályázati felhívások részletesen is megtekinthetők az NKFIH pályázati aloldalán.
Azokból a felhívásokból, amelyeket az NKFI Hivatal tett közzé, vagy amelyek előkészítésében közreműködött 2015 szeptember végéig mintegy 170 milliárd forintnyi forrásra pályáztak a jelentkezők.
Az Európai uniós forrásból finanszírozott pályázatok
- K+F versenyképességi és kiválósági együttműködések (GINOP-2.2.1-15)
- Stratégiai K+F műhelyek kiválósága (GINOP-2.3.2-15)
- A „Kutatási infrastruktúra megerősítése – nemzetköziesedés, hálózatosodás” című pályázat (20 milliárd forint, GINOP-2.3.3-15)
- Az „Iparjog” című pályázati felhívás (1 milliárd forint, GINOP-2.1.3-15)
- A „Vállalatok K+F+I tevékenységének támogatása”című pályázat (50 milliárd forint, GINOP-2.1.1-15)
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap (NKFIA) pályázatai
- Szellemi alkotások hazai és nemzetközi szellemitulajdon-védelmét szolgáló tevékenységek támogatása az alkotások hasznosulásának előmozdítása érdekében (IPARJOG 15)
- Közös EU-s kezdeményezésekbe való bekapcsolódás támogatása (NEMZ 15)
- Pályázati felhívás az Európai Kutatási Tanács (ERC) kutatók számára meghirdetett pályázataihoz kapcsolódó hazai támogatások tárgyú pályázathoz (ERC HU 15)
Szerző: Guttray László
Innoportal.hu