Ha a világ országai az év végi párizsi klímacsúcson nem lesznek eredményesek a klímaváltozás elleni fellépésben, akkor nem lesz teljesíthető egy sem az ENSZ pénteken elfogadott fenntartható fejlesztési céljai közül, és ez végeredményben megnöveli a háború és migráció felerősödésének veszélyét – figyelmeztetett Áder János köztársasági elnök a múlt hét végén a világszervezet fenntartható fejlődési csúcstalálkozóján, New Yorkban. Barack Obama elnök egy „erőteljes” klímaegyezményben hisz.
Áder emlékeztetett rá, hogy a Római Klub több mint 40 évvel ezelőtt fogadta el jelentését, amely rávilágított arra, hogy az addig korlátlannak tartott fejlődés nem fenntartható. Felhívta a figyelmet arra, hogy a világ országainak nemhogy 40 éve nincs, de hamarosan 40 napja sem marad a megegyezésre. „Hiába fogadtunk el ma délelőtt látványos fenntartható fejlődési célokat más területeken, ha a klímacél nem teljesül, a többi fejlődési cél elérése is reménytelen. Ha Párizsban nem leszünk eredményesek, és még több széndioxidot bocsátunk ki a légkörbe, és még tovább fűtjük a bolygót és még inkább fokozzuk az elmúlt évek káros hatásait, akkor a fenntartható mezőgazdaság és élelmiszer-termelés, a fenntartható vízgazdálkodás csupán vágyálom marad” – mondta Áder.
A köztársasági elnök beszédében rámutatott, hogy a megművelhető területtel együtt csökken a megtermelhető élelmiszer mennyisége, ha pedig tovább gyorsul a víz körforgása, a hidrológiai ciklus, akkor egyre gyakoribb és egyre súlyosabb természeti katasztrófákkal kell számolni. Ha tovább folytatódik a tengerek, óceánok savasodása, akkor egymilliárd ember elsődleges élelmiszerforrása kerül veszélybe. A szegénység és a társadalmi egyenlőtlenségek növekedése, az ebből adódó feszültségek eredményeként Áder háborúkat, és a mostaninál lényegesen nagyobb mértékű migrációt jósol.
Barack Obama amerikai elnök vasárnap az ENSZ-ben sürgette, hogy a világ országai „erőteljes” megállapodást fogadjanak el az év végi párizsi klímacsúcson. Obama az USA nevében kötelezettséget vállalt a világszervezet által frissen elfogadott fenntartható fejlődési célok teljesítésére. Az ehhez való csatlakozásra bátorította a többi országot is, rámutatva, hogy az ambiciózus, 15 évre szóló terv nem valósítható meg nemzetközi összefogás nélkül. Az elnök szerint a fejlődés támogatása nem jótékonykodás, hanem a világ jövőjébe történő befektetés. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter az ENSZ-csúcson hangsúlyozta, országa világelső az üvegházhatású gázok kibocsátásának összesített csökkentése terén, sőt, Moszkva túl is teljesítette a kiotói jegyzőkönyv alapján tett vállalásait, az 1990-es szintről 31 százalékkal csökkentve a károsanyag-kibocsátást.