Demonstrációval indult a felsőoktatás átalakítása

Hegyesné Vecseri Beáta - Budapesti Corvinus Egyetem

A Budapesti Corvinus Egyetem (BCE) vezetése sajnálattal veszi tudomásul a felsőoktatásért felelős államtitkár kedden nyilvánosságra hozott, az egyetem három budai karának áthelyezésére vonatkozó javaslatát. Már a bejelentést megelőzően demonstráció kezdődött a minisztérium épülete előtt. Az átalakítások összesen nyolc intézmény kilenc képzési helyét érintik az országban.

Mint azt Palkovics László felsőoktatási államtitkár kedden bejelentette: jövő januártól a gödöllői Szent István Egyetemhez (SZIE) kerül a Budapesti Corvinus Egyetem (BCE) három budai kara, az élelmiszer-tudományi, a kertészettudományi és a tájépítészeti kar. A három karon összesen 4500-an tanulnak. Mindezt Palkovics azzal indokolta, hogy a Corvinuson a budai és a pesti karok gyakorlatilag egymástól függetlenül, egymás mellett működtek eddig. Nincs szó ugyanakkor a budai kampuszon működő arborétum értékesítéséről. A kampusz rendbe tételének tervére, valamint arra, hogy az milyen funkciókat töltsön be a jövőben, ötvenmillió forintot szánnak.

A BCE a távirati irodához eljuttatott közleményében, az államtitkári bejelentésére reagálva kiemelte: azt a BCE vezetése az intézmény egésze, az ország egyik vezető, erős nemzetközi reputációjú, az oktatott szakok többsége esetében piacvezető egyeteme szempontjából nem tartja kedvezőnek. A tervezett változtatásokat a Corvinus pénzügyi, tudományos, szakmai helyzete és perspektívái, elvitathatatlan sikerei nem teszik indokolttá. Ugyanakkor az egyetem vezetése tudomásul veszi a fenntartó azon álláspontját, hogy budai karainak áthelyezése a magyarországi agrár-felsőoktatás fenntartó által megfogalmazott fejlesztési céljainak elérését szolgálhatja, jóllehet az előkészítő munka során eltérő szakmai vélemények fogalmazódtak meg minderről.

A közép-magyarországi agrár felsőoktatás szervezeti kereteinek kialakítását célzó tárgyalások során a Corvinus folyamatosan hangsúlyozta a BCE és a SZIE közötti együttműködés fontosságát, és megoldásként javasolta egy, a két intézmény érintett karai által közösen működtetett Agrár-felsőoktatási Hálózat kialakítását, amelyre vonatkozóan részletes szakmai javaslatot készített. Sajnálatosnak tartják, hogy a fenntartó a közzétett állásfoglalás szerint nem ezt a koncepciót fogadta el.

Az egyetem vezetése a BCE Élelmiszertudományi, Kertészettudományi és Tájépítészeti és Településtervezési Karán folyó magas minőségi színvonalú oktatást és kutatást megőrzendő értéknek tartja, és bízik abban, hogy ezek a nemzeti értékek a jövőben sem sérülnek. Ugyancsak őszintén remélik, és elkötelezettek amellett, hogy a három budai kar hallgatói továbbra is piacképes képzésben részesüljenek és versenyképes diplomát szerezhessenek.

A Budapesti Corvinus Egyetem a jövőben a karai előtt álló új kihívásoknak kíván nemzetközi szinten megfelelni. A Közgazdaságtudományi Kar szakmai és szervezeti megújítása elkezdődött, a sikeres folytatáshoz pedig jó alapot kínál az MNB-vel kötött hároméves együttműködési megállapodás. Az egyetem 2016-ra tervezi az önálló Gazdaságinformatika Kar megalapítását, az itt folyó alapképzési, mesterképzési és doktori programokra, valamint a kapcsolódó kutatásokra alapozva a Corvinus piacvezető pozícióját kívánja megerősíteni.

 

A keddi bejelentésen Palkovics rámutatott: az átalakításokkal nem sérülnek a hallgatói érdekek, a budai karokon tanulóknak nem kell majd Gödöllőre utazniuk. Az államtitkár szerint az oktatóknak sincs okuk aggodalomra.

Az államtitkár sajtótájékoztatója előtt egyetemi hallgatók szervezésében demonstráció kezdődött a minisztérium Akadémia utcai épületénél. A hallgatók azért tüntettek, hogy jelezzék, nem értenek egyet a Corvinus budai karainak a gödöllői SZIE-hez csatolásával. A tüntetésen mintegy 250-300-an vettek részt, nagyrészt hallgatók, de oktatók és a három érintett kar dékánjai is megjelentek. M. Szilágyi Kinga, a tájépítészeti kar dékánja az újságíróknak a helyszínen elmondta: minden egyetemi átszervezés súlyos visszaesést jelent az oktatási programokban, a hallgatók pedig ragaszkodnak a corvinusos diplomához.

Jövő januárjától kezdődik a Nyugat-magyarországi Egyetem átalakulása is: a mosonmagyaróvári mezőgazdasági és élelmiszer-tudományi kar, és a győri Apáczai Csere János kar kiválik és a győri Széchenyi István Egyetemhez csatlakozik. A Nyugat-magyarországi Egyetem mechatronikai képzést folytató zalaegerszegi képzési helye 2016. január 1-jétől a Pannon Egyetem részeként működik majd.

A Nyugat-magyarországi Egyetem soproni székhelyén egy erős, faipari és erdőmérnöki képzési profilra építő ágazati egyetem jöhet létre 2017. július 1-jétől, a szombathelyi karok önállóvá válásával egyidejűleg.

Átalakul a Szent István Egyetem is: jövő július 1-jével kiválik az állatorvos-tudományi kar, és önálló, ágazati felsőoktatási intézmény jön létre. A jászberényi alkalmazott bölcsészeti és pedagógiai kar az egri Eszterházy Károly Főiskolához csatlakozhat.

Szintén 2016 júliusától egyesülne a Kecskeméti Főiskola és a Szolnoki Főiskola, valamint a Károly Róbert Főiskola és az Eszterházy Károly Főiskola. Mindkettő várhatóan alkalmazott tudományok egyetemeként működik majd a jövőben.

Palkovics tájékoztatása szerint a felsőoktatásban tervezett átalakítások nyolc intézményt érintenek, és a jelenlegi állapothoz képest kilenc képzési hely kerül más intézményhez. Minden meghirdetett képzésen a tanulmányok befejezése az eredeti feltételekkel biztosított, az érintett hallgatók változatlan feltételek mellett, de egy másik intézményben – a jogelőd intézmény nevének feltüntetésével – szerezhetik meg diplomájukat. Az államtitkár szerint a fő cél nem a megtakarítás, hanem a hatékonyabban felsőoktatás.

 

Leave a Comment