Fiatal tudósokat díjaztak

Terék Viktor; Király Szilvia; Pázmándi Zsolt Péter

Átadták a 24. Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Verseny díjait kedden Budapesten.

A Magyar Innovációs Szövetség és az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) által közösen meghirdetett verseny célja, hogy a húsz év alatti fiatalok figyelmét a műszaki- és természettudományok, a technológia és a kutatás-fejlesztés területére irányítsa, illetve hozzájáruljon az ígéretes fiatal tehetségek fejlődéséhez.

A díjátadón Pálinkás József, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) elnöke elmondta: az iskolák fontos feladata, hogy kialakítsa a képességet a diákokban új dolgok létrehozására. Az újdonságok ma értéket jelentenek, erre kell felkészíteni a fiatalokat, és ez a verseny jelentősen hozzájárul ehhez.

Sipos Imre, az Emmi köznevelésért felelős helyettes államtitkára szerint fontos feladat, hogy a részt vevő intézmények, alkotó műhelyek minél több iskolát, társintézményt vonjanak be ilyen kezdeményezésekbe. Minél szélesebb egy-egy ilyen verseny alapja, annál jobb eredmények születnek – tette hozzá.

Ormos Pál akadémikus, a bíráló bizottság elnöke ismertette: 112 pályázat érkezett, ezek közül a tudósokból, egyetemi tanárokból és gazdasági szakemberekből álló 18 tagú bizottság 65 pályázatot fogadott el, illetve javasolt kidolgozásra.
A verseny második szakaszában a Magyar Innovációs Szövetség szakemberei tanácsadással, konzultációk szervezésével segítették a továbbjutott versenyzőket, és a pályázatokat a zsűritagok személyesen is figyelemmel kísérték.

A bíráló bizottság négy első, három második, négy harmadik, illetve két különdíjat ítélt oda, tizenkét pályázatot kiemelt dicséretben, 23 pályázatot pedig dicséretben részesített.

Pakucs János, a szervező bizottság elnöke elmondta: a verseny nemcsak arról szól, hogy megtalálják a tehetséges fiatalokat, hanem további támogatásukról is a következő időszakban. A tehetségkutató legjobbjai egyebek mellett összesen 2,5 millió forint ösztöndíjat kapnak, a négy első díjas pályamunka elkészítői részt vehetnek az Európai Unió által 37 ország részvételével szeptemberben, Milánóban megrendezendő versenyen.

A négy első díjas közül Pázmándi Péter Zsolt (Mechatronika Szakközépiskola, Budapest) egy olyan, professzionális, egyben költséghatékony, nyomkövető TPC detektort készített, amellyel a jelenlegi gázminőséggel tíz centiméter magasságig lehet detektálni a részecskéket két dimenzióban.

Terék Viktor (Lippai János Mezőgazdasági Szakképző Iskola, Nyíregyháza) munkája során gyakorlati tapasztalatot szerzett az üvegházakban nevelt növények fényhiányos időszakában jelentkező morfológiai és fiziológiai jegyekben egyaránt megnyilvánuló tünetkomplexum megismerésében, a fény, növekedésre, fejlődésre gyakorolt direkt hatásával foglalkozott.

Tóth Bence és Kecskés Dániel (Neumann János Számítástechnikai Szakközép Iskola, Budapest) olyan okostelefonos-alkalmazást fejlesztett ki, amelynek segítségével akár több tíz méterről irányíthatjuk a kurzort, különféle előadások alatt kényelmesen tudjuk bemutatni a prezentációt.

Király Szilvia (Városmajori Gimnázium, Budapest) fő célkitűzése pedig az volt, hogy az embrionális és indukált pluripotens őssejt eredetű endothelsejtek életképességét megvizsgálja 3D extracelluláris kötőszöveti mátrixon, továbbá a 3D vázat benépesítse endothelsejtekkel.

A versenyen elért eredményeik alapján Pázmándi Zsolt Péter, Terék Viktor, Tóth Bences, Kecskés Dániel és Király Szilvia képviselheti Magyarországot szeptember 17-22. között Milánóban, az Európai Unió “Fiatal Tudósok Versenyén”, amelyen 35 ország fiataljai versenyeznek az értékes pénz- és különdíjakért.

Leave a Comment