Magyar infokommunikációs cégek részvételével, Let IT Start néven tartott nagy sikerű rendezvényt április 29-én Zürichben az Adler and Gorda Swiss AG. A rendezvény célja az volt, hogy a magyarországi ICT társaságok bemutathassák innovatív termékeiket a svájci piacon.
A rendezvény jó alkalmat adott arra is, hogy a bemutatkozó magyar vállalatok előtt B2B platform keretében valós üzleti lehetőségek nyíljanak meg. A magyar résztvevők többek között az automatizált otthonok, mobilfizetés, big data feldolgozás, okos hálózatok és okosmérés témában adtak elő.
A rendezvény sikere arra enged következtetni, hogy a magyar cégek svájci piacra hozatala üzleti szempontból igen kecsegtető lehet.
Svájci magáncégként úttörő feladatra vállalkoztunk és nem kíméltünk sem időt, sem energiát, minden kapcsolatunkat megmozgattuk a siker érdekében − mondta el Szőke István, a szervező Adler and Gorda Swiss AG tulajdonosainak képviselője. A prezentációkat követő személyes üzleti megbeszélések szervezésével adtuk meg azt a nélkülözhetetlen segítséget a magyar cégeknek, amelyek nélkül Svájcban, ezen a nagyon vonzó, de ugyanakkor nagyon zárt és talán kicsit bizalmatlan piacon, biztosan nem érnek el sikereket.
Szőke szerint egyfajta küldetésnek tekintik, hogy a CERN példáján keresztül transzparenssé tegyék a magyar IT-t Svájcban.
A rendezvény alapgondolatát – miszerint a magyar informatikai szaktudás és a magyarokat jellemző kiemelkedő innovációs készség Svájcban is keresett -, a genfi CERN és a budapesti MTA Wigner Fizikai Kutatóközpont közös, a CERN@WIGNER IT-projektről szóló előadása alapozta meg.
A Wigner Adatközpont magyar forrásból valósult meg Budapesten és sikeresen támogatja a CERN kutatási programját. Frederich Hemmer, a genfi CERN informatikai vezetője és Lévai Péter, a Wigner Kutatóközpont főigazgatója is kiemelte, hogy a CERN@WIGNER projektben a svájci és magyar szakemberek együttműködése nem csak világszínvonalú, de példaértékű is.
Svájcban is keresik az olyan projekt alapú együttműködéséket, amelyek az országhatárokon túlnyúló, gazdaságilag hatékony, ugyanakkor színvonalas és maximálisan biztonságos, ellenőrizhető megoldásokat jelentenek – erre való a near shoring. Mindez akkor lehet hatékony, ha olyan kommunikációs és projekttámogató eszközöket alkalmaznak, amelyek valós időben, földrajzi távolságokat áthidalva teremtik meg az együttműködést a földrajzilag különböző helyen tartózkodó projektcsapatok között.
Andreas Kemi a Tresorit képviseletében a felhőalapú adattárolás, filemegosztás és együttműködés biztonságának kérdését járta körbe. A cloud napjaink egyik legtrendibb médiuma, de nem árt, ha adataink védelmében és az illetéktelen hozzáférés legkisebb esélyét is kizárva saját trezorról gondoskodunk. Ehhez kínálja kliens oldali titkosítással és DRM-el rendelkező termékét havi díjas és felhasználószámtól függő konstrukcióban a Tresorit.
Két karkötő
A startup-okat a Rabbit és a Liber8 képviselte a wearable computing témában. A Rabbit fejlesztésének célja, hogy leváltsa a rendezvényeken a papír alapú kommunikációt. A LIBER8 első terméke ránézésre a divatipart szolgálja ki, hiszen a modern ékszerre hasonlító karkötő okos telefonra telepített alkalmazás segítségével változtatja mintáját viselője hangulatától vagy aktuális ruházatától függően.
A Nemzeti Mobilfizetési Zrt. intelligens parkolási rendszerét Dávidházy Gábor a társaság stratégiai igazgatója mutatta be. A magyar mobilfizetéssel és ezzel együtt a mobilparkolással foglalkozó állami vállalat prezentációját fokozott érdeklődés kísérte, hiszen Svájcban a magyarhoz hasonló parkolási megoldás nem létezik. A tavaly júliusban elindított Magyarországon egységes közterületi mobilparkolási rendszer, mind az ahhoz köthető mobilfizetési megoldások iránt nagy érdeklődés mutatkozott a rendezvényen.