Átadták a 2014-es Magyar Innovációs Nagydíjat

Varga Mihály

Az immár 23. alkalommal átadott Magyar Innovációs Nagydíjat egy magyar „nagyközepes” vállalkozás, az egri Sanatmetal kapta, amely a – tudósokból és elismert gazdasági szakemberekből álló – bírálóbizottság szerint az elmúlt év legnagyobb jelentőségű, nagy hasznot hozó innovációját valósította meg.

A 2014-es Innovációs Nagydíjat az egri székhelyű Sanatmetal Kft. vehette át a VORTEX poliaxális csontlemez rendszer kifejlesztésért és gyártásáért. A termékfejlesztés indításakor olyan világszínvonalú implantátum csald létrehozását tűzték ki célul, amely rendszert alkotva széles indikációs területtel rendelkezik, de a traumatológiai gyakorlatban mégis egyszerűen és hatékonyan használható. A rendszer kulcsfontosságú eleme a maximális rögzítési szabadságfokot biztosító Vortex lemez-csavar kapcsolat, az osteoporotikus csontok vagy periprotetikus törések ellátásának képessége, a minimális invazivitás, a dinamikus törésrögzítés, a nagyfokú biokompatibilitás, valamint a rendszer egyszerűsége és teljessége. A cég ezzel az új, szabadalommal védett termékcsaláddal rövid idő alatt kiemelkedő piaci részesedést szerzett, jelentős többlet bevételt és többlet nyereséget realizált. A cég a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala 2014. évi Innovációs Díjában is részesült.

A Nemzetgazdasági Minisztérium Ipari Innovációs Díját az EGIS Gyógyszergyár Nyrt. kapta a Bisoprolol-Amlodipin fix kombinációs tablettakifejlesztéséért. Az alapvető célkitűzés a forgalomban lévő mono, vagyis a hatóanyagokat külön tablettákban tartalmazó készítménnyel azonos hatékonyságú (bioekvivalens), de a két hatóanyagot egy tablettában tartalmazó gyógyszer készítmény fejlesztése volt, több hatáserősség összetételben, tabletta formában, mely új lehetőséget ad a magasvérnyomásban szenvedő betegek ellátásában.

A Vidékfejlesztési Minisztérium Agrár Innovációs Díját a QuantisLabs Kft.-nek ítélte a bírálóbizottság a Szőlőőr rendszerért. Az innováció lényege, hogy intelligens adatfeldolgozás révén a területspecifikus adatok mérésével az adott területegységre vonatkozó, egyedi fertőzés-előrejelzéseket készít. Célja a szőlész növényvédelmi döntéseinek és munkálatainak megkönnyítése, valamint a vegyszerhasználat optimalizálása a pontos, mikroklimatikus viszonyokon alapuló előrejelzések és távolról elérhető szolgáltatások révén.

A Környezetvédelmi Innovációs Díjat a MOL. Nyrt. és a Strabag Általános Építő Kft. nyerte el a gumibitumen technológia és gumibitumennel épített aszfaltút fejlesztésért. A gumibitumen gyártásához elhasznált gumiabroncsokból előállított gumiőrlemény is felhasználásra kerül, azaz a hulladék gumik környezetbarát és értékteremtő hasznosítsa valósul meg.

A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium Innovációs Díját a MÁV FKG Felépítménykarbantartó és Gépjavító Kft. kapta az univerzális forgóvázas darus jármű kifejlesztéséért. A vasúti pályakarbantartás területén felmerült egy nagy sebességű (100 km/ó), univerzális vasúti munkagép szükségessége, amely megfelel a mai kor követelményeinek, és alkalmas pályafenntartási feladatok elvégzésére. A már átadott 4 darab járművet önerőből készítették el a tervezéstől a gyártásig, a MÁV megrendelésére.

A Magyar Innovációs Szövetség startup innovációs díját a másfél éve alakult Synetiq Kft. nyerte el a neuromarketing médiakutatási technológia kifejlesztéséért és alkalmazásáért. A fejlesztés érzelmi kutatásokkal segíti a média tartalom gyártók munkáját.

A bírálóbizottság által „kiemelt elismerésben” részesített innovációs teljesítmények:

  • Több területen is megjelenő innováció a Strauss Metal Kft.-nél, amely jelenleg hazánk vezető páncélszekrény-gyártója
  • „Instant Clean”/”Gyors takarítást” biztosító harmadik generációs kézi porszívó kifejlesztéséért és gyártásáért. Megvalósító: Electrolux Lehel Kft. (Jászberény)
  • A kecskeméti Univer Product Termelő és Kereskedelmi Zrt.„K’enni jó” zöldségkrém termékcsalád kifejlesztésért és gyártásáért

Leave a Comment