Navracsics: az EIT-val Budapest innovációs központ lett

NavracsicsTiborNavracsics Tibor, az oktatásért, kultúráért, ifjúságért és sportért felelős új EU biztos meglátogatta az Európai Innovációs és Technológiai Intézetet (EIT), valamint az EIT ICT Labs Magyar Nemzeti Társult Csomópontnál.

„Az európai innováció fokozása és minőségi munkahelyek teremtése érdekében az EIT és az EIT ICT Labs budapesti csomópontja egyedülálló oktatási modellt kínálnak, melynek középpontjában a vállalkozói és innovációs készségek fejlesztése áll. Ez az, amire Európának szüksége van” – mondta Navracsics.

A hivatalát 2014. november 1-jén elfoglaló új EU biztos Peter Olesen, az EIT igazgatótanácsának elnöke, valamint Martin Kern, az EIT megbízott igazgatója, társaságában olyan magyar és közép-kelet-európai fiatal innovátorokkal találkozott, akik az EIT ICT Labs budapesti csomópontja által szervezett programokban vesznek részt.

Az EIT ICT Labs mesterképzéseire – Budapestre és a többi uniós városba egyaránt – 2015. január 15-ig lehet jelentkezni

„Az oktatás tevékenységünk egyik alappillére. Oktatási modellünk, melyet az európai innovációs rendszer igényeihez szabtunk, szoros együttműködést alakít ki a hallgatók, a kutatók és az ipari partnerek között” – jelentette ki Kern. Hozzátette, az EIT oktatási programjait, mester- és doktori képzésben egyaránt, az fémjelzi, hogy nemcsak tudással ruházza fel a hallgatókat, de arra is megtanítja őket, hogyan alkalmazzák a megszerzett tudást valós problémák megoldására, hogyan legyenek innovatívak, hogyan legyenek vállalkozók.

Eddig, szerte Európában, több mint 200 hallgató szerzett EIT képzésben diplomát, s a végzettek száma folyamatosan nő, ahogyan az EIT egyre szélesebb körben végzi egyre bővülő körű tevékenységeit.

A magyarországi és közép-kelet-európai információs és kommunikációs ökoszisztéma fellendítése
Az EIT a Tudás- és Innovációs Közösségein (Knowledge and Innovation Communities – KICs) – ipar, kutatás és felsőoktatás integrált társulásain – keresztül fiatal vállalkozó tehetségek és új ötletek támogatása révén növeli az európai innovációs készséget. Az EIT első három Tudás- és Innovációs Közössége az Unió területén található innovációs központokban működik, melyek egyikét az EIT ICT Labs Magyar Nemzeti Társult Csomópontja működteti Budapesten. A csomópontot az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE), a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) és ipari partnereik alkotják.

„Az EIT ICT Labs egyik kulcseleme az európai infokommunikáció területén végzett innovációs és vállalkozásfejlesztési oktatás. Budapesti tevékenységeink révén ösztönözzük a vállalkozói kedvet Magyarországon és Közép-Kelet-Európában egyaránt” – fogalmazta meg Willem Jonker, az EIT ICT Labs vezérigazgatója.

Budapesten többek között egy közel 20 informatikai kutatási projektet magába foglaló kutatás-fejlesztési program keretében a következő témákon dolgoztak 2013. január és 2014. június között a kutatók: az okostelefonos adatok megosztása, a városi közlekedés és a jövő digitális városainak megszervezését segítő megoldások, a legújabb oktatási és tanulási módszereken alapuló összetett infokommunikációs megoldások, valamint hatékony adatbiztonsági és titkosítási eljárások. Több mint 200 kutató és 60 hallgató vett részt az EIT ICT Labs budapesti csomópontja által koordinált kutatás-fejlesztési és innovációs projektekben.

Az EIT ICT Labs mesterképzése vezető magyar egyetemekkel – az ELTE-vel és a BME-vel – együttműködve kínál egy egyedülálló képzést, amely a szakmai ismereteken túl egy innovációs és vállalkozásfejlesztési minort is tartalmaz. A 2013-ban alapított EIT ICT Labs Budapest Doktori Képzési Központ az ELTE és a BME Doktori Iskoláiban tanuló doktori hallgatóknak kínál innovációs és vállalkozásfejlesztési kurzusokat.

„Ezek a képzések vállalkozásfejlesztési készségekkel ötvözik a kiváló elméleti oktatást, és a hallgatóknak lehetőséget nyújtanak arra, hogy vezető európai kutatóhelyekkel és vezető ipari partnerekkel dolgozzanak együtt” – mondta Kisfaludi András, az Eötvös Loránd Tudományegyetem rektorhelyettese.

Maksay Dorottya, az EIT ICT Labs mesterképzésének frissen végzett hallgatója 2013-ban elnyerte az EIT CHANGE díjat, egy társadalmi problémára megoldást kínáló innovatív startup ötletével, a Homebuddy-val meggyőzve a zsűrit. Maksay a Homebuddy-val egy olyan honlap kifejlesztésén dolgozik, amely lehetővé teszi, hogy hallgatók és idősek egymást segítsék. Az idősek kedvező áron adják bérbe szobájukat a hallgatóknak, akik cserébe a takarításban, a bevásárlásban és más apróbb munkákban nyújtanak segítséget.

Leave a Comment