Hazaérkezett Kaliforniából az a magyar fiatal, aki a 2014. május 11–16. között megrendezett, Nemzetközi Tudományos és Innovációs Versenyen (Intel ISEF) vett részt.
Az idén már több mint 1700, 21 év alatti fiatalt hívtak meg a rendezvényre, 72 országból.
A Magyar Innovációs Szövetség a 22. Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Versenyt megnyerő Hegyesi Donátnak biztosította, hogy az Intel ISEF-en részt vehessen. A versenyre Hegyesit Ivánka Gábor zsűritag készítette fel, illetve elkísérte el.
Az Intel ISEF egy kétlépcsős rendezvény. A versenyzőktől a nemzetközi zsűri angol nyelvű nevezési anyagokat kér előzetesen a projektről. Ezt követően a kiállítással egybekötött döntőn több mint 1000 tudós, mérnök és matematikus személyes interjúk során győződik meg a versenyzők felkészültségéről, és alakítják ki a végleges sorrendet.
Hegyesi Donát, a Tóth Árpád Gimnáziumérettségiző diákja, egy úgynevezett egy az egy elleni pókerrobotot tervezett, amellyel a mérnöki kategóriában második helyezést ért el, így 1500 dolláros pénzjutalomban is részesült, valamint az M.I.T. díjaként elneveznek róla egy kisbolygót.
Az egy az egy elleni pókerrobotot célja a szórakoztatás, de e mellett a játékos még a saját taktikáján is csiszolhat. Ahhoz, hogy a robot pókerezni tudjon elengedhetetlenül fontos a lapok, illetve a zsetonok észlelése és felismerése. Mindezt két webkamera képének elemzésével oldotta meg a pályázó. A program futását a képelemzés és a pókerező algoritmus nagysága miatt kisméretű ipari számítógépre bízta. A robotkart egy Atmega 328-as mikroprocesszor vezérli. A játékhoz a fiatal egyedi színkóddal ellátott lapokat és zsetonokat készített. A robottal való játék élvezetes, sebessége jó.
A Magyar Innovációs Szövetség 2014. június 10-11-én, a Design Terminálban, Budapesten, az idei, a 23. Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Verseny legtehetségesebb fiataljait is bemutatja, akik közül kiválasztja majd a nemzetközi versenyeken szereplő fiatalokat.
Forrás: IP