Napenergiával hajtott repülőgéppel kerülik meg a Földet

Az ABB, az energetika és automatizálás területén a világ piacvezető vállalata bejelentette, hogy támogatja Bertrand Piccardot és André Borschberget kísérleti projektjükben, amelynek keretén belül 2015-ben napenergiával hajtott repülőgépükkel körberepülik a Földet.

Andre Borschberg és Bertrand Piccard (fotó: ABB)

 

A napelemes repülővel első ízben végrehajtott éjszakai repülés, valamint az Európa, a Földközi-tenger és az Egyesült Államok átrepülésére tett sikeres, rekorddöntőnek számító kísérletek a világ figyelmét már korábban ráirányították Bertrand Piccardra és André Borschbergre, illetve Solar Impulse nevű kísérleti projektjükre, amelynek segítségével bemutatták a tiszta energiatechnológiákban rejlő hatalmas lehetőségeket, valamint hogy a felfedező szellem nem ismer a lehetetlent.

A Solar Impulse csapata most a legnagyobb technológiai kihívásra készül: kizárólag napenergiával hajtott repülőgépen kívánják megkerülni a Földet. 2014. április 9-én a csapat bemutatta új repülőgépét, amellyel 2015-ben megkísérlik a Föld körberepülését.

„Társulásunk két svájci székhelyű, globális piacvezető vállalat együttműködését hozza létre, amelyeknek lételeme a technológiai és innovációs határok feszegetése egy jobb világ megteremtésének céljával” – jelentette ki Ulrich Spiesshofer, az ABB vezérigazgatója. „Hiszünk Bertrand elképzelésében, és meggyőződésünk, hogy az innovatív technológiák elsőként alkalmazásával képesek leszünk szétválasztani a gazdasági növekedés folyamatát az energiafogyasztás és a környezetterhelés fogalmaitól. Az ABB jelenleg vezető szerepet tölt be az energiahatékonyságra, a fenntartható közlekedésre és a megújuló energiaforrások alkalmazására vonatkozó megoldások fejlesztése területén, és a Solar Impulse projekthez hasonlóan, vállalatunk is folyamatosan feszegeti a technológiailag lehetséges határait.”

„Álmaim között szerepelt, hogy megnyerjem az ABB-t technológiai partnerként a Solar Impulse számára” – árulta el Bertrand Piccard, a Solar Impulse ötletgazdája és a vállalkozás elnöke. „Az energia egyre hatékonyabb felhasználásával és a természeti erőforrások megőrzésével ugyanaz a cél, a világ jobbá tétele, vezérel bennünket.”

„Mind a Solar Impulse csapatát, mind az ABB-t technológiai újítóként és úttörőként tartják számon,” jelentette ki Andre Borschberg, a Solar Impulse társalapítója és vezérigazgatója. „Mindkét társaság a tiszta energiatechnológiák alkalmazására szeretné motiválni az embereket; az ABB és a Solar Impulse – közös eredményeink érdekében – olyan kulcsfontosságú technológiai megoldások fejlesztésén fog együttműködni, mint a teljesítményelektronika területe.”

A svájci székhelyű ABB-t globális piacvezető vállalatként tartják számon a megújuló energiaforrások alkalmazásának, a fenntartható közlekedés és az energiahatékonyság fejlesztésének területén. A vállalat a világ második legjelentősebb napelemes invertergyártója és a szélenergia-szektor egyik legnagyobb beszállítója. Vezető szerepet tölt be továbbá a megújuló energiaforrásoknak a villamosenergia-hálózatokhoz való hatékony és megbízható csatlakoztatásában. A 2012-ben bemutatott, technológiai áttörésnek számító nagyfeszültségű egyenáramú megszakító lefektette a jövő hálózatának alapjait. 2014 márciusában az ABB bejelentette, hogy Kínában megépíti a világ legnagyobb, újgenerációs, elektromos autók számára készült gyorstöltő-hálózatát. Az ABB az energiahatékonyság javításán dolgozik az energiaforrások feltárása és fogyasztása között húzódó teljes értéklánc mentén. Beépített motormeghajtó-egységeik önmagukban mintegy 400 TWh mennyiségű villamosenergia-megtakarítást eredményeztek 2013-ban, amely 100 millió európai háztartás éves energiafogyasztásának megfelelő mennyiség.

Az ABB több mint 1,5 milliárd dollárt fordított kutatásfejlesztési tevékenységekre 2013-ban és világszerte mintegy 8 500 technológiai szakembert alkalmaz.

Forrás: IP

Leave a Comment