Uniós forrást nyert az ELTE szennyvíztisztító eljárás fejlesztésére

laboratórium

Szennyvíztisztító eljárás fejleszt az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE), a februárban kezdődő projekt eredményeképp csökkenhet a szennyvizek károsanyag-koncentrációja, ezáltal javulhat a vízbázisok védelme – közölte az egyetem az MTI-vel. Az ELTE ismertette: a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal által támogatott projekt összköltsége több mint 677 millió forint, amelyhez a Nemzeti Versenyképességi és Kiválósági Program 530 millió forint uniós forrást biztosított. A támogatásra pályázó konzorciumot az ELTE Környezettudományi Kooperációs Kutatóközpont vezeti, konzorciumi partnerei a Inwatech Környezetvédelmi Kft., a LightTech Lámpatechnológiai Kft. és az MTA Természettudományi Kutatóközpont. Az egyetem felidézte, hogy környezeti…

Olvass tovább>>

Rendkívüli követet neveztek ki a szegedi ELI lézerközpont kapacitásainak nemzetközi hasznosításáért

A szegedi ELI lézerközpont a Csehországban és Romániában épülő lézerkutatási infrastruktúrákkal összekapcsolódva várhatóan 2019-től működik majd teljes kapacitással; a nemzetközi konzorcium szervezésével és a kapacitások hasznosításával kapcsolatos kormányközi egyeztetések lefolytatására kapott rendkívüli követi megbízást Fülöp Zsolt fizikus — jelentette be a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH). Mint írták, a lézerközpont a 2014-2020-as ciklusban európai uniós forrásból megvalósuló ötödik legnagyobb beruházás. Az európai lézerkutatási infrastruktúra létrehozása a szegedi berendezés megépítésével és üzembe helyezésével párhuzamosan az Európai Kutatási Infrastruktúra Konzorciummá (ERIC) szervezésével – a prágai és bukaresti berendezésekkel együtt – válik teljessé.…

Olvass tovább>>

160 millió euró finanszírozás innovatív kis- és középvállalkozásoknak

Az Európai Beruházási Alap és az UniCredit garanciamegállapodást írtak alá, melynek révén nyolc országban, köztük Magyarországon könnyebben juthatnak finanszírozáshoz az innovatív kis- és középvállalkozások (kkv-k) és a közepes piaci tőkeértékű vállalatok. A megállapodás lehetővé teszi az UniCredit számára, hogy bankjain keresztül 160 millió euró értékű finanszírozást kínáljon az innovatív vállalkozások számára Bosznia-Hercegovinában, Bulgáriában, Horvátországban, a Cseh Köztársaságban, Szlovákiában, Magyarországon, Romániában és Szerbiában. A garanciakeret a Horizont 2020, az EU kutatás-fejlesztési és innovációs politikáját meghatározó keretprogram és az európai beruházási terv alappillérét képező Európai Stratégiai Beruházási Alap (ESBA) támogatását élvezi. A…

Olvass tovább>>

Ismét tudományfesztivál és robotprogramozási verseny lesz Debrecenben

Második alkalommal rendezik meg Debrecenben a Science No Fiction Tudományfesztivált, és annak részeként a First Lego League nemzetközi robotprogramozási versenysorozat kelet-európai elődöntőjét, amelynek február 4-én és 5-én a Kölcsey központ ad otthont – jelentették be a szervezők pénteken sajtótájékoztatón. Ábrahám László, a National Instruments Hungary Kft. (NI) ügyvezetője, a National Instruments a Virtuális Műszerezésért Alapítvány kuratóriumának elnöke elmondta: cégük azért kapta meg a verseny rendezési jogát, mert évek óta eredményesen vesz részt a First Lego League versenysorozat szervezésében, és egyre sikeresebb a vállalat 2009 óta működő mentorprogramja, amely a robotprogramozást…

Olvass tovább>>