A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem működési területéből és kompetenciáiból adódóan az ország versenyképességének és fenntartható fejlődésének egyik meghatározó szereplője.
Ennek tudatában fogalmazta meg kutatóegyetemi vállalásait és programját, melyek megvalósítását a Minőségorientált, összehangolt oktatási és K+F+I stratégia, valamint működési modell kidolgozása a Műegyetemen c. TÁMOP 421B-09/KMR 2010-0002 pályázat segíti. A támogatás keretében elnyert összeg 2. 882.637.190 Ft. A Műegyetem az ország 5 kutatóegyetemének egyike.
Műegyetem küldetése
A BME az ország legjelentősebb műszaki egyeteme, ahol együtt jelenik meg az alap- és alkalmazott műszaki-természettudományos és gazdasági kutatás és felsőfokú oktatás. A Műegyetem egyedülálló lehetősége és egyben felelőssége abban áll, hogy a fenti kompetenciák összehangolásával komplex kutatási területek művelésére képes. BME a nemzetközi trendek, az EU stratégiák és a hazai fejlesztési irányelvek figyelembevételével azon területek fejlesztésére fókuszál, ahol jelentős kutatási kapacitással rendelkezik, és ahol a karok, kutatócsoportok együttműködésének erősítésével a jövőben jelentős eredmények érhetők el. A fejlesztések révén a Műegyetem képessé válik a nemzetközi kutatási hálózatokba történő intenzívebb bekapcsolódásra, valamint a hazai és regionális fejlesztési igények kielégítésére, a nemzeti fejlesztési stratégiák támogatására.
A Műegyetem „kutatóegyetem”
2010 januárjában pályázat jelent meg a „kutatóegyetem” minősítés elnyerésére. A 3 évre szóló címet azok a hazai egyetemek nyerhették el, amelyek az egyetemmé válás jogszabályban rögzített feltételein túlmenően, a legnagyobb kutatási-fejlesztési-oktatási potenciállal és a legjelentősebb tudományos eredményekkel rendelkeznek. A pályázókat a kutatási kapacitás, a doktori képzés, a publikációs tevékenység, a K + F bevételek és egy sor egyéb mutató alapján értékelték. 2010. április 16-án a Parlamentben ünnepélyes keretek közt hirdették ki a győzteseket: A BME mellett kutatóegyetemi címben részesült az ELTE, a Debreceni Egyetem, a SOTE és a Szegedi Tudományegyetem.
A Műegyetem kutatóegyetemi programja
A BME a kutatóegyetemi cím elnyerésével egyidejűleg Kutatóegyetemi Programot hirdetett meg. Ennek célja, hogy a BME – kutatóegyetemi kvalitásainak fejlesztése révén – küldetését az eddigiekhez képest magasabb szakmai színvonalon teljesítse. A program megvalósításához a következendő két évre 2.882.637.190 Ft uniós és hazai támogatást nyert. A 2010. július 6-án aláírt szerződés eredmény-mutatókat tartalmaz, amelyekhez tartozó, előírt határidejű teljesítések a projekt finanszírozásának feltételei.
A pályázat keretében a Műegyetem 5 kiemelt kutatási területet határozott meg: (1) Fenntartható energetika, (2) Járműtechnika, közlekedés és logisztika, (3) Biotechnológia, környezet-, egészségvédelem,(4) Nanofizika, nanotechnológia, anyagtudomány, (5) Intelligens környezet és e-technológiák.
A BME valamennyi területen, un. horizontális programok keretében, fejleszti (a) a kutatási infrastruktúrát, (b) a humán erőforrást, (c) az együttműködési hálózatokat és a nemzetközi kapcsolatainkat, és (d) kutatás-fejlesztési programokat hajt végre.
A Műegyetem középtávú kutatási stratégiája
A pályázat keretében a BME megalkotta középtávú kutatási stratégiáját, mely szorosan illeszkedik az EU Lisszaboni Programjához, és a Kormány gazdaságfejlesztési stratégiájához. A stratégia mentén részletesen kidolgozott kutatóegyetemi fejlesztési programelemek megvalósítását az egyetem szervezeteit összefogó a BME egészén átívelő Egyesített Innovációs és Tudásközpont koordinálja.
A BME kutatás-fejlesztési eredményeinek hasznosítását segíti a technológiai és tudástranszfer folyamatok felgyorsítására tett intézkedés sorozat, amelynek keretében létrehoztuk a BME Technológia és Tudástranszfer Irodát. Az iroda működése lehetővé teszi, hogy a BME szervesen bekapcsolódjon a Széchenyi terv munkahelyeket teremtő innovatív kisvállalkozásokat segítő programjába, kutatási kapacitásának felhasználásával segítse azok termékeinek versenyképes fejlesztését és piacra jutását.